Heřmánek pravý / 28.4.2023
Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla)
Je to známá a oblíbená jednoletá léčivka dorůstající výšky až 50cm, která by neměla chybět ani ve vaší domácí lékárničce. Sama se vysemeňuje. V Matthioliho herbáři je heřmánek popisován jako lék proti zimnicím, nemocem jater, močopudný prostředek, prostředek proti křečím a bolestem hlavy.
Účinné látky v heřmánku
Hlavní léčivou složkou v heřmánku jsou silice, které představují 1-3%. Jedná se o modrou silici, chamazulen, bisabolol, farnesen nebo matricin. Heřmánek obsahuje také hořčiny, flavonové glykosidy, éterické oleje, rutin, kumarin, cholin nebo hyperosid. Tyto látky působí naše tělo protizánětlivě a dezinfekčně, proti nadýmání, na střevní poruchy a žaludeční potíže,uvolňují křeče, zvyšují pocení. Mohou ho dokonce užívat i kojenci, proto je tak oblíbený mezi novopečenými maminkami. Pomáhá také na kašel, rýmu a nachlazení, jelikož celkově posiluje imunitní systém.
Zevně se využívá jako součást obkladů na špatně se hojící rány, proti kožním vyrážkám, k léčbě hemoroidů a při ošetřování popálené kůže. Snižuje bolest, urychluje hojení a zabraňuje tvoření velkých jizev. Silice snižují hladinu serotinu a bradykininu – látek vznikajících při alergických reakcích. Používá se proto i jako lék proti alergii.
Květy heřmánku sbíráme celou sezónu – od května do září. Heřmánek by neměl být odkvetlý, jeho květy by měly být spíše na začátku rozkvětu. Květní stopky ponechejte dlouhé max. 2 cm a nať ani listy heřmánku netrhejte.
Přehled pozitivních účinků
- je účinný při rýmě, kašli a nachlazení
- posiluje imunitní systém
- pomáhá na problémy s trávením
- je vhodný jako kloktadlo při bolestech zubů
- využívá se k obkladům a výplachům při zánětech a bolestech
- pro ženy je vhodný na řešení gynekologických problémů
- dá se nanášet na jizvy a popáleniny
- dokáže zmírnit revmatické otoky
- podává se při nespavosti
- uklidňuje hemeroidy, vyrážky, spáleniny a další podráždění
Asi nejčastěji a také nejuniverzálněji se používá heřmánkový čaj či odvar. Jestliže chcete připravit čaj, nasypte jednu čajovou lžičku sušených květů do hrnku a tu zalijte čtvrtlitrem vroucí vody. Čaj se nechá 15 minut vylouhovat a poté se scedí. Denně byste měli vypít tři šálky tohoto čaje. Pije se po jídle a pokaždé by se měl připravit čerstvý. Heřmánek je často obsažen i v dalších bylinných čajích, které jsou určené na nachlazení nebo na žaludeční potíže.
Nálev, který bude určený k zevním obkladům nebo výplachům či koupelím, připravte smícháním dvou až třech lžic heřmánku s půllitrem vroucí vody. Opět se tento odvar nechá vylouhovat přibližně 15 minut a pak je ihned připraven k použití. Podobným způsobem si můžete připravit i odvar určený k inhalaci, který pročistí vaše dutiny. Odvar z heřmánku používejte několikrát denně dle potřeby.