Ocimum basilicum / BAZALKA
Čerstvé, nebo i sušené lístky bazalky se tradičně přidávají k rajčatům, sýrům, salátům, rybám, také do těstovin a různých omáček. Lze z ní také připravit čaj, který má blahodárné účinky na trávení, bazalka pomáhá při nervozitě, úzkosti či špatné koncentraci. Doporučuje se také při nachlazení a kašli.
Čaj z bazalky: Připravíme spařením 1 lžičky sušené bazalky v hrnečku vařící vody a necháme 10 minut odstát.
V léčitelství se používá nať, která se sbírá v červnu až říjnu seřezáním přibližně 10–15cm nad zemí. Zůstane nám tak část listů a můžeme bazalku sklízet až 3x ročně. Doporučujeme bazalku sušit ve stínu za teploty maximálně 40 °C.
Bazalka zvyšuje žaludeční činnost (působí proti žaludečním křečím a zvyšuje sekreci trávících šťáv), snižuje nadýmání, podporuje chuť k jídlu, usnadňuje odkašlávání, působí protizánětlivě a mírně antibioticky. Bylinka má zklidňující účinky a je tedy vhodná i při nespavosti, migréně, psychické vyčerpanosti či některých formách depresí. Bazalka podporuje laktaci a léčí afty v ústech. Často je vhodná i při léčbě vylučovacího systému a při průduškovém astmatu.
Bazalka má ráda humózní a výživnou půdu. Nesnáší přemokření, ale ani velké sucho. Na zahradě jí raději volíme osluněné, ne však sluncem vyprahlé místo. Raději mírně přistíněné.
V nádobách udržujeme zeminu vlhkou. Každé ráno zalijeme rostlinky malým množstvím vody. Přes noc nesmí stát v misce voda. Kořeny by zahnívaly. Na živiny nijak zvlášť náročná není. Ale v chudších půdách většina odrůd roste méně bujně.