Hyssopus officinalis / YZOP LÉKAŘSKÝ
Má značně posilující účinky na celý organismus, což je důležité především pro starší lidi. Pro toto použití doporučujeme připravit si macerát yzopu ve víně. Droga (bylina) má příjemnou chuť i vůni, do macerátu můžeme přidat též trochu saturejky a rozmarýnu. Jiné osvědčené použití yzopu - je vhodný do kloktadel na zánět hrdla a ústní dutiny, vždy v kombinaci se šalvějí.
Jedlé květy můžeme využít na zdobení pokrmů. Má kořenitou chuť, ne nepodobnou mátě.
Yzop mírně zvyšuje krevní tlak, proto se přidává do čajových směsí, které mají jako nežádoucí vedlejší účinek právě snížení tlaku. Osvědčuje se i proti kašli a při záchvatech průduškového astmatu. Odstraňuje noční pocení, uvolňuje větry, zlepšuje chuť k jídlu, má močopudné účinky a schopnost brzdit růst škodlivých bakterií. Yzop může být prevencí cévní mozkové příhody (mrtvice) .
V běžném dávkování nemá yzop vedlejší účinky, je však třeba používat ho s rozvahou, neboť silnější dávkování by mohlo mít opačný účinek. Vůbec se yzop nedoporučuje při stavech podráždění a nervozity.
U yzopu je velmi důležitá doba sběru, neboť obsah účinných látek je před kvetením a po odkvětu nižší než v plném květu. Pozorně proto sledujte, kdy začíná kvést, a když je zcela rozkvetlý, odstřihněte horní, nedřevnatou část rostliny. Do konce sezony obvykle poskytne ještě jednu úrodu.
Nálev k vnitřnímu užití: 1 čajová lžička drogy se přelije šálkem vody, nechá se 10 minut louhovat a poté se přecedí. Pijí se 2 šálky denně. V minulosti se yzop používal také při léčbě některých forem epilepsie. Čerstvé i sušené lístky se užívají do polévek, masitých omáček, nádivek a do zeleninových salátů. Ve větším množství není rostlina vhodná pro těhotné.
Yzop v kuchyni
Velmi aromatická bylinka, proto se doporučuje použití v kuchyni střídmě, aby nepotlačila ostatní chutě. Využívá se k dušenému zvěřinovému masu, ale i ke králičímu, kuřecímu, jehněčímu. Pomáhá dobře trávit tučná jídla. Může se přidávat i do polévek.
Slouží k dochucování nealkoholických letních nápojů, do likérů. Přidává se do ovocných koláčů, kompotů, do dezertů z ovoce s výraznou chutí jako jsou meruňky, višně, maliny, broskve.
Kombinuje se také se zelím, červenou řepou, mrkví, houbami, s hrachem i dýní.
Dá se kombinovat s bobkovým listem, mátou, petrželkou, tymiánem, kerblíkem.
Vyžaduje slunné stanoviště, sušší a dobře propustnou lehkou půdu. Zemina má být zásaditá, hlinito – písčitá, propustná. Máme-li půdu příliš těžkou, sléhavou a zamokřenou, je vhodné zeminu před výsadbou vylepšit a pod sazenicí vytvořit drenážní vrstvu.