Cymbopogon citratus / CITRONOVÁ TRÁVA
nebo také: Voňatka citronová, Vousatka citrónová, Lemongrass
Léčivé účinky citronové trávy
Citronová tráva je používána pro své povzbuzující účinky. Pomáhá udržet koncentraci a podporuje paměť. Celkově pak působí kladně na funkce mozku, takže je doporučována i při depresivních stavech, stresu, psychické únavě a nervových onemocněních. Pozitivní vliv má rovněž na trávení, neboť dokáže zatočit s různými trávícími problémy, nadýmáním či průjmy. Vyzkoušet ji potom můžete i v případě překyselení žaludku. Čistí játra, močový měchýř a ledviny.
Je vhodná k podpoře léčby běžnějších onemocnění, jako jsou chřipka, nachlazení či horečka. Doporučit ji lze i při bolestech hlavy a astmatu. Kladný vliv má např. na mastnou pokožku, ale také na různé plísňové choroby anebo revma.
Citronová tráva v kuchyni
Na rozdíl od citronu není tak kyselá. Přidává se do salátů či polévek, ale používá se i k přípravě či dochucení různých nápojů. Je skvělá pro přípravu čaje a na dochucení exotických jídel. Naprosto nepostradatelná je v thajské a čínské kuchyni. Ideální je v kombinaci s česnekem, koriandrem, paprikou nebo šalotkou. Využívá se při přípravě drůbeže, ryb a mořských plodů. Pro svoji citronovou vůni bývá součástí aromatických koupelí.
Čaj z citronové trávy: jednu lžičku sušené citronové trávy zalijete cca 250 ml vody. Pak už jen necháte zhruba 5 minut louhovat a scedíte.
Ideální pro pěstování v nádobách, silné sazenice můžeme rovněž vysadit na teplé a slunečné místo na zahradě. Má ráda dobře propustnou, hlinitopísčitou půdu. Potrpí si na vydatnou zálivku, ale nesnáší přemokření – je proto vhodné zalévat ji teprve až když půda vyschne. Rostlinu můžeme přezimovat v chladu (min. 8-10°C) nebo při pokojové teplotě. Sklízejte vnější listy v době, kdy rostlina dostatečně zmohutní. Velmi elegantně bude působit ve velkém květináči, a to i v bytě.