Lippia dulcis / LÍPIE SLADKÁ - AZTÉCKÉ ZLATO
Tato rostlina funguje jako přírodní sladidlo. Nejrůznější výzkumy potvrdily, že je tisíckrát sladší než rafinovaný cukr a dokonce ještě 3x sladší než stévie.
Již po staletí používají obyvatelé Střední Ameriky a Karibské oblasti její sladké listy ke slazení čaje ale i jiných nápojů a rovněž k dochucování salátů anebo ji dokonce konzumují místo cukroví. Místní obyvatelé využívají také jejích léčebných účinků, proto se zde běžně užívá při léčbě černého kašle a při onemocnění dýchacího systému, zvláště průdušek. U nás však není natolik prozkoumanou rostlinou, aby bylo její užívání z léčebných důvodů běžné, a tak je vhodné její užívání konzultovat s lékařem. Kromě sladké chuti se vyznačuje i mátovou až kafrovou vůní.
PĚSTOVÁNÍ:
Tuto rostlinu pěstujeme jako přenosnou, protože v našich podmínkách nepřezimuje. Není náročná na pěstování. Postačí hlinito-písčitá, propustná půda. Rostlinu letníme a před zimou ji přeneseme do bytu. Přezimuje při pokojové teplotě na světlém místě s omezenou zálivkou. Teplota by neměla klesnout pod 8°C. Při 10 °C přestane růst, a při 5 °C jí uvadnou listy.
Aby dostatečně narůstala, nepoužívejte klasická dusíkatá hnojiva, která by rostlinu nutila vyhánět, čímž by se oslabila její cukernatost, ale použijte k jejímu hnojení speciální hnojiva s potlačeným dusíkem.
VYUŽITÍ:
Lipie jistě najde využití u diabetiků a těch, kteří se snaží zhubnout. Listy lze konzumovat mražené, sušené nebo čerstvé. Čerstvé listy můžeme použít do ovocných salátů nebo k ozdobení dezertů. Stačí přidat do pokrmů čerstvé lístky, nebo si je nasušit, rozdrtit a už můžete sladit. Mohou se přidávat i do bylinných čajových směsí. Lipie má blahodárné účinky k léčbě kašle, nachlazení a astmatu.