Perilla frutescens / PERILA KŘOVITÁ
Perila křovitá je léčivá bylinka, která se hojně využívá ve vietnamské kuchyni.
Hlavními indikacemi je kašel (zahlenění) a proti astmatu.
Bylo zjištěno, že některé aktivní sloučeniny obsaženy v Perille jsou zapojeny do antialergické a protizánětlivé reakce. Jsou to např. alfa pinen, karyophyllen, myristicin, beta sitosterol, apigenin, fenylpropanoid a některé další bioflavonidy, které působí jako protizánětlivé složky. Bylo také zjištěno, že olej ze semen Perilly je bohatý na n-3 mastnou kyselinu (alfa-linolenovou), která má rovněž blahodárné účinky v léčbě alergií.
Odborně a botanicky: Perila křovitá je bylina z rodu peril (Perilla), z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae), stejně jako její celozelená sestra klasnatka brvitá. Obě byliny tím pádem svou stavbou připomínají kopřivy a dorůstají do výšky 1 metru maximálně. Z botanického hlediska, i jejich chuť a vůně a hlavně zdravotní účinky, se velmi liší. Listy perily mají (na rozdíl od klasnatky brvité) srdčitý tvar se zvlněným okrajem. Zespodu jsou zbarveny do tmavě fialova, svrchní strana je naopak tmavě zelená, stonek je čtyřhranný.
Chuť a vůně: Perila křovitá má pronikavou, svěží, lehce kořeněnou chuť a specifickou jemnou vůni, vzdáleně připomínající citronovou trávu.
K čemu se hodí: Těžší a mastná, grilovaná a smažená jídla, saláty, polévky, sushi, sashimi.
Maso: hovězí, telecí, vepřové, kachní, kuřecí, ryby a mořské plody.
Zelenina: saláty, rajčata, banánový květ, zelená papája, okurka, cibule, česnek ovoce: avokádo; citrón, limeta.
Bylinky: koriandr setý, touleň srdčitá, máčka smrdutá, rdesno vonné, bazalka thajská, klasnatka brvitá.
Koření: zázvor, citronová tráva, chilli.
Ostatní: vejce, tofu, mořské řasy…
V kuchyni: Lístky perily se jedí převážně syrové, případně se z nich připravuje čaj (proti alergiím a úlevě od astmatu) a hlavně spolu s dalšími bylinkami tvoří čerstvou bylinkovou směs, která je součástí mnoha vietnamských pokrmů.
Tipy, zajímavosti, doporučení: Pokud recept neuvádí jinak, čerstvé bylinky používejte až v závěru vaření. Když je necháte přejít varem, přijdou o velké množství chuti, vůně i svých účinků. Navíc ztratí i svoji krásnou čerstvou barvu.
Význam v přírodní medicíně: Perila je z pohledu Tradiční Čínské Medicíny (TČM) známá nejen pro své účinky napomáhající trávení, protože podporuje vylučování trávicích šťáv, ale nové výzkumy potvrzují, že je výrazným pomocníkem při léčbě astmatu, bronchitidy a alergií. Vyzkoušejte proto také čaj z listů a uvidíte, že se vám v takovém případě uleví nejen od kašle i od rýmy.
Jako každá léčivka není vhodná její přehnaná, pravidelná konzumace zejména u těhotných a kojících žen a malý dětí.
Daří se jí na záhonech, v truhlíku na balkóně i v květináči za oknem.
Dopřejte jí slunné a teplé místo.
Na půdu žádné zvláštní nároky nemá, snáší i sucho.