Borago officinalis / BRUTNÁK LÉKAŘSKÝ
Jako droga nabyl brutnák určitého významu teprve ve vrcholném středověku. Do té doby byl pěstován jako zelenina a koření (pro svoji okurkovou vůni a chuť se mladé listy používají k dochucování smetany a měkkých sýrů, omáček, polévek a přípravě bylinkového másla).
Ve farmaceutickém průmyslu je ceněn olej lisovaný ze semen brutnáku lékařského v kožním lékařství při léčbě ekzémů a povzbuzuje celkovou látkovou výměnu. Obsahuje přes 25% kyseliny gamalinolenové (GLA). GLA je kyselina, ze které se v našem těle tvoří účinné prostaglandiny 1.typu mající protizánětlivé účinky.
Nať obsahuje především slizy (až 30%), třísloviny, saponiny, minerální látky (vápník, draslík a mangan), vitamíny (zejména vitamín C), aminokyseliny, kyselina křemičitá, antokyanové barvivo a další důležité látky. Má využití zevní i vnitřní.
Obklad zmírňuje záněty (bércové vředy) a hojí poranění, používá se ke kloktání. Vnitřně jej podáváme tam, kde je třeba zajistit ochranu sliznic, snižuje krevní tlak, posiluje srdeční činnost, podporuje tvorbu mléka u kojících matek, působí močopudně, mírně projímavě; pomáhá ke zrychlení výměny látkové při nervozitě, bušení srdce a melancholii. Nať a květ se nesmí užívat delší dobu.
Olej ze semen brutnáku podporuje růst vlasů i nehtů. Listy se přidávají do zábalů obličeje se suchou pokožkou, šťáva nati na čištění pleti. Je to vynikající medonosná rostlina. Za den vytvoří v jednom květu až 2,6 mg nektaru.
SBĚR A SUŠENÍ: Celá nať se sbírá na počátku kvetení od června do září. Odřezává se u země. Spodní listy se v tom případě nesbírají. Doporučuje se sbírat pouze květy a listy, protože lodyhy se velmi těžko suší a při dlouhém sušení droga hnědne. Sušíme pomalu v tenkých vrstvách při teplotě do 40 stupňů. Při manipulaci s drogou je třeba opatrnosti, protože droga je pichlavá a může způsobovat vyrážky. Sušení na slunci se nedoporučuje.
Sklizeň na semeno se provádí poté, co jsou první semena viditelně tmavá, což odpovídá konci července a počátku srpna. Sklizeň na semeno je nejlépe provádět dvoufázově.
Na polohu i zeminu je brutnák nenáročný a obvykle nevyžaduje žádnou speciální péči. Vyhovuje mu dobře propustná, hlinito-písčitá, vápenitá, výživná půda a otevřené, slunečné stanoviště. Snáší však i těžké půdy a polostín.