Scutellaria Baicalensis L. / ŠIŠÁK BAJKALSKÝ
Jde o významnou medonosnou rostlinou s vynikajícími léčivými vlastnostmi. Kořen obsahuje vysoké množství flavonoidů - až 35 % (baikalin, baikalein a wogonin), 1,75 mikrogramu melatoninu v jednom gramu rostliny. Dále pak betasitosterol, kampesterol, steroly, organické kyseliny, kyselinu benzoovou a přes čtyřicet flavonových glykosidů.
Je zmiňován v čínských spisech z let 25 - 220 po Kristu. Od té doby je součástí medicínských přípravků. Příznivě ovlivňuje hepatitidu, hypertenzi, záněty, záškrt a omezuje množení viru HIV (pubmed - Flavonoid baicalin inhibits HIV-1 at the level of viral entry - Laboratory of antiviral Drug Mechanism, National Cancer Institute-Fred Cancer Center Development Center, Maryland 21702, USA). Posiluje imunitu a eliminuje vysoké horečky. V Americe ho například používali indiáni Čerokíjové k vyvolání menstruace.
Obsažené flavonoidy mají prokazatelně protizánětlivou aktivitu. Proto se droga uplatňuje při léčbě celé řady zánětů, zejména jater. Jeho antioxidační účinky jsou také značné a několikanásobně předčí nám známé vitaminy A, C, E. Vědci zjistili, že obsažený baikalin dokonce zabraňuje proliferaci již vzniklých nádorů. Účinný je zejména proti nádorům prostaty, kůže a rakovině prsu, méně už proti nádorům tlustého střeva, kde jeho schopnost je značně závislá na typu buňky, ze které nádor vznikl.
Droga snižuje vysoký tlak a může být využita pro prevenci vzniku hypertenze. Používá se při vysokých teplotách k jejich snížení a jako diuretikum. Má též sedativní účinek a tišící účinky na dělohu. Snižuje hladinu cholesterolu a tlumí srdeční arytmie a fibrilace. Mírní bolest hlavy a nervovou podrážděnost. Odstraňuje zarudlé oči, když je v pozadí alergická reakce. Flavonoidy pomáhají při onemocnění jater. Rostlina zastavuje krvácení, působí protizánětlivě a osvědčila se jako detoxikační prostředek při průjmech a zánětech hltanu. Zklidňuje nervy, a proto také slouží k léčení úzkostných stavů, depresí a nespavosti. Zevně zchlazuje rozpálený obličej.
Antibakteriální a antivirová aktivita byla výzkumem též potvrzena a má poměrně široké antimikrobiální spektrum. In vitro má inhibiční účinek proti mnoha patogenním bakteriím, včetně Staphylococcus aureus, Corynebacterium diphtheriae, Pseudomonas aeruginosa, Streptococcus pneumoniaeaNeisseria meningitidis a léčí bacilární úplavici. Podle jedné zprávy Staphylococcus aureus, který se stal rezistentním vůči penicilinu, zůstal citlivý na tuto bylinu. Extrakt ze Šišáku má také imunomodulační aktivitu. Pomáhá normalizovat počet T obranných lymfocytů u pacientů s rakovinou plic, kteří prošli chemoterapií. Současně zvyšuje počet imunoglobulinu A, podporuje tvorbu krve především v produkci erytrocytů a granulocytů v kostní dřeni a zvyšuje množství prekurzorů (erytroidy, granulomonocytární prekurzory). Fytolátky tak pomáhají obnovovat imunitní systém po velkém zatížení, jakým je například chemoterapie.
Užívané části:
Kořen 3 – 4 letých rostlin sklízený na podzim nebo brzy na jaře, dále listy a lodyhy. Rozemletý kořen má žlutohnědou barvu, při sušení nesmí teplota překročit 60o .
Příprava čaje: Na 3/4 litru dáme 2-3 lžičky jemně drcených kořenů a vaříme je 5 minut. Odvar ihned slijeme anebo necháme vyluhovat dalších 5 - 15 minut podle toho, jak silný čaj chceme mít. Slabší používáme na stimulaci funkcí organismu a silnější na detoxikaci.
Čaj z natě se připravuje jako klasický nálev. Je možné připravit velmi účinný čaj proti stresu ze stejného dílu natě šišáku, meduňky a třezalky.
Roste na sušších propustných, štěrkovitých a kamenitých svazích. Má rád mnoho slunce, ale nevadí mu ani polostín.