Helichrysum italicum / SMIL ITALSKÝ nebo KARI, MAGI KOŘENÍ
Využít ho můžete jak v kuchyni, tak na zahradě, ve skříni i jako léčivku.
Tento nízký stálezelený keřík je sice v zemi svého původu trvalka, ale u nás se spíše pěstuje jako letnička, nebo přenosná rostlina, protože v našich podmínkách není schopna přežít zimu. Při rozemnutí jeho drobných lístků mezi prsty ucítíte výraznou vůni, která připomíná koncentrované kari nebo koření do polévky.
Nemáte-li rádi výrazné koření, můžete si tuto bylinu vysadit na záhon nebo do truhlíku, kde bude působit velmi zajímavě.
Na záhonech udělá parádu nejen šedě stříbrnou barvou listů, ale také drobnými žlutými květy. Jako sušená se může dát do vázy nebo do vazeb, kde vydrží poměrně dlouho. Pomůže Vám také jako odpuzovač šatních molů, pokud jej zavěsíte jako kytičku do skříně mezi oblečení anebo jej nadrolíte do textilního polštářku.
V kuchyni ji můžete použít k masitým, ale i zeleninovým pokrmům. Hodí se do orientálních jídel, polévek, omáček, do rýže, majonéz i marinád na maso, drůbež i ryby. Postačí vám menší snítka smilu a máte skvělou lahůdku.
Jako léčivka se využívá v masážních olejích, které najdou své uplatnění například při stresu, nespavosti a únavě.
Smil italský má při inhalacích pozitivní účinky, léčí migrény a bronchiální potíže jako ulehčující lék pro dýchací cesty. Dále působí protizánětlivě, antialergicky, uklidňuje i křeče při menstruačních obtížích, podporuje tvorbu žluči, rychle hojí jizvy a modřiny.
Prospívá na slunném stanovišti, v sušší, propustné hlinito-písčité půdě.
Přezimovat ji můžete ve skleníku anebo v chladnější místnosti v domě či bytě. Rostlina je ale háklivá na přemokření, takže se zálivkou v zimě i v létě opatrně.